Shrnutí tematického týdne Cestování na vlastní pěst z facebookové skupiny Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu). Autorkou je Lenka Bartáková, cestovní konzultantka a koordinátorka.
PONDĚLÍ:
Vysněná země
Dobré ráno, tento týden bude pod mou taktovkou a ponese se v duchu CESTOVÁNÍ.
Pár slov o mně:
Jsem cestovní konzultantka a koordinátorka, která se celý život pohybuje v letectví a miluje cestování.
Baví vás cestovat, ale nebaví vás všechno to plánování kolem? Mě to baví, proto jsem tu pro Vás.
Mé služby:
Plánování dovolených včetně flexibilních itinerářů.
Konzultace k dovoleným.
Digiprodukt: Jak na trable se zavazadly.
Webinář o Bali, při kterém si oddychnete, dozvíte zajímavosti a zároveň se i pobavíte (v přípravě).
Zapomeňme na chvíli na covid a představte si, že můžete odjet kamkoliv na světě. Nejste vůbec ničím limitováni. Kam by to bylo?
Za mě by to byla Francouzská Polynésie, protože mě lákají krásné pláže, čisté moře a klid.
Na diskusi k tématu se podívejte TUDY:
ÚTERÝ:
Strach a limity
Dnes se budeme věnovat STRACHU A LIMITŮM.
Já jsem s rodiči jezdila celý život na dovolenou jen s cestovkou. A proto první strach, který se u mě objevil byl, že budu v cizí zemi na vše sama. Že mi tam bude chybět ten delegát, který se vším pomůže a poradí. Tento strach opadl na střední škole, kdy jsem poprvé sama s kamarádkou odletěla na víkend do Dublinu. Sice nám při zpáteční cestě málem uletělo letadlo, ale ten pocit, že jsem to zvládla, byl super.
Díky tomu jsem další rok odletěla na 3 měsíce znovu do Dublinu, kde jsem dělala au-pair.
Co slýchávám od lidí nejvíc? Že mají strach, že se nedomluví, protože neumí anglicky.
Jaké byly/jsou vaše největší limity v cestování na vlastní pěst, a co Vám pomohlo, případně mohlo pomoci tyto strachy překonat?
Foto: Moherské útesy v Irsku.
Na diskusi k tématu se podívejte TUDY:
STŘEDA:
Rady a tipy
Dnes se s Vámi podělím o několik tipů, kterými se řídím já, když plánuji dovolenou. PŘÍSPĚVEK JE DELŠÍ.
? ROZPOČET
- Pro představu orientačního rozpočtu doporučuji, abyste se vždy podívali na stránky cestovních kanceláří, za kolik peněz nabízejí zájezdy do země, kam chcete vyrazit. Poté si porovnejte ceny letenek a ubytování a zjistíte, co se finančně vyplatí více.
✈️ LETENKY
- Obecně se doporučovalo kupovat letenky 2-3 měsíce před odletem, kdy byly nejlevnější. Uvidíme, co s tímto pravidlem udělá pandemie.
- Přes svátky jsou letenky nejdražší.
- Obecně platí, že pokud uvidíte letenku za 500 Kč, cena je super, ale většinou je to letenka do hooodně drahé země. Tyto akce jsou typické např. pro Londýn, kdy sice máte letenku za 500 Kč, ale mnohem více zaplatíte jen za dopravu z letiště do centra Londýna + si k tomu připočtěte další náklady.
- Proto je někdy lepší koupit si dražší letenku, např. do nějaké východní země, kde je vše v poměru na naše poměry levnější.
- Při koupě letenky si hlídejte délku přestupu na přestupovém letišti. Není nic horšího, než když si koupíte letenku s krátkým přestupem na obrovském letišti, a pak zažíváte hoňku a modlíte se, ať stihnete navazující let.
- Akční letenky občas najdete i do exotických zemí. Před koupí si ale vždy ověřte, jestli ta letenka není tak levná proto, že je v této zemi zrovna období dešťů.
? UBYTOVÁNÍ
- Doporučuji dělat rezervace ubytování jen tam, kde můžete bezplatně zrušit rezervaci i několik dní před příjezdem. Dost často se mi stává, že si rezervuji ubytování na bookingu, a když se podívám přímo na stránky hotelu, cena je nižší.
- Pokud vás čekají dlouhé lety a velké přesuny v rámci dané země, doporučuji si při zpáteční cestě bookovat poslední noc v zemi blízko letiště. Vyhnete se tak stresu, že nestihnete dojet na letiště včas (vlastní zkušenost ze Srí Lanky).
❗️ BEZPEČNOST
- Vždy si před každou cestou zjistěte bezpečnostní situaci v dané zemi.
? ZAVAZADLA
- V letecké dopravě se zavazadla zpožďují a ztrácí. Proto doporučuji, abyste si před každou cestou do svého zavazadla vložili A4 papír, kde uvedete své jméno, příjmení a kontakt na vás. Pokud se totiž zavazadlo nedaří dohledat systémově (to proto, že se z něho utrhl zavazadlový štítek a nemá ani žádnou visačku), zaměstnanci po 5 dnech otevírají neidentifikovaná zavazadla, a díky tomuto papíru hned zjistí, kdo je jeho majitelem a rovnou vás kontaktují.
- I 3 týdny můžete cestovat jen s příručním zavazadlem. Stačí si jen v průběhu dovolené oblečení někde vyprat a vyžehlit. Nabízí to za poplatek většina ubytovacích zařízení. Netřeba s sebou tahat velké kufry.
? CESTOVNÍ DOKLADY
- Vždy s sebou mějte kopie svých dokladů + je mějte nahrané i na cloudu.
? CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
- Vždy si sjednejte cestovní pojištění. Pokud plánujete akčnější dovolenou, připlaťte si za rizikové sporty.
? KREDITNÍ VS DEBETNÍ KARTA
- Běžně se stává, že po vás budou chtít v autopůjčovně kreditní kartu. Naši debetní kartu, kterou má asi většina z nás, nemusí v autopůjčovnách akceptovat. Důvod je jednoduchý. Z kreditní karty si blokují částku pro případ, že auto nabouráte, Jsou to vlastně peníze banky, od které si takto „půjčíte“. Autopůjčovny tak neřeší, jestli máte na své debetní kartě dostatek finančních prostředků.
- Nikdy na cestách nemějte na svých kartách veškeré své úspory. Raději si v průběhu dovolené peníze na kartu vždy dopošlete.
? DROZD
- Před každou cestou se registrujte do systému DROZD (Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky).
- Projekt spadá pod naše MZV. Před cestou vyplníte údaje o vás a místech, kde se budete zdržovat. V případě nepokojů a přírodních katastrof, vás bude MZV informovat, co máte dělat.
? JÍDLO
- Tento poznatek mám hlavně z Asie. Doporučuji se stravovat tam, kde jedí místní. Je to tam totiž nejchutnější a nejlevnější.
MÁTE I VY NĚJAKÉ TIPY?
Na diskusi k tématu se podívejte TUDY:
ČTVRTEK:
S čím je třeba počítat
Dnes Vám ve videu povyprávím pár situací, které jsem řešila s cestujícími na letišti.
+ Přidám jednu svou cestovatelskou historku.
Na VIDEO a diskusi k tématu se podívejte TUDY:
PÁTEK:
Covid 19
Dneska pár informací o tom, jak cestovat v této době. Všichni si uvědomujeme, jaká je dnes situace. Cestovat se dá, jen počítejte s určitými podmínkami, které musíte splnit. Já osobně se snažím být optimista a doufám, že i my po prázdninách odletíme pryč.
Následující info berte jen jako výčet situací, které mohou nastat. Nevyděste se. ?
❗️ Většina aerolinek požaduje před odletem negativní PCR test ne starší 72 hodin. Většina aerolinek nepožaduje testy pro malé děti. Vždy se to ale liší dle aerolinky. Počítejte s povinnými rouškami/respirátory na letišti i během letu na palubě.
❗️ Slyšela jsem příběhy, že např. aerolince stačil před odletem negativní antigenní test. Ze dne na den se podmínky aerolinky změnily, a aerolinka požadovala negativní PCR test. Když tohle zjistíte v gatu, nikam neletíte.
❗️ Počítejte i s variantou, že pokud vám při zpáteční cestě vyjde pozitivní PCR test, domů neletíte. Budete se muset odebrat na hotel do karantény. V tomto případě doporučuji si před cestou zjistit, zda tuto situaci pojišťovny proplácí. Většina aerolinek vrací 100 % ceny letenky formou voucheru, pokud budete mít pozitivní PCR test. Let si tak můžete přesunout na jiné datum.
❗️ Pokud by bylo potřeba před odletem k PCR testu podstoupit na letišti ještě antigenní test (dlouho to měla společnost KLM na svých linkách z Prahy do Amsterdamu), a ten by vám vyšel pozitivní, nechte si okamžitě udělat test znovu. Může se stát, že vám vyjde podruhé negativní a vy tak v klidu odletíte..
✈️ Plánujete dovolenou bez cestovky? Nabízím vám konzultaci, při které vám dám užitečné tipy a rady, jak takovou dovolenou naplánovat… ✈️
Pokud se vám tematický týden líbil, můžeme se dál potkávat na Facebooku na stránce Cestovní příručka nebo ve skupině Cestovní příručka – pro ženy cestovatelky 🙂 nebo také na webu www.lenka-bartakova.cz.
Na diskusi k tématu se podívejte TUDY:
Více tematických týdnů najdete ve skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho byznysu).
Nebo můžete rovnou zde přejít na další tematické články:
Práce s myslí
Finance v pohodě
Rozvoj smyslového vnímání
Komunikace s parťákem
Perfektní prodejní příspěvek