aneb jak mít náklady na logistiku pod kontrolou
Tento článek vznikl ze souhrnu tématického týdne ve facebookové skupině Společně nahoru (skupina pro růst vašeho podnikání). Autorem je Naďa Vostrčilová, přepravní asistentka.
Máte svůj vlastní e-shop a chcete ušetřit na obalech a doplňkovém materiálu?
Připočítáváte cenu krabice, obálky nebo výplňového materiálu k ceně produktu?
Pokud nemáte cenu obalů zakalkulovanou do ceny produktů, znamená to, že ROZDÁVÁTE OBALY ZDARMA, a to nechcete. Ať už jste malý podnikatel nebo jen občasný odesílatel, tak každá ušetřená koruna je důležitá.
Další rady a tipy jsou pro vás připraveny v PŘEPRAVNÍM DESATERU.
Jak zabalit balík?
Obecně je známo, že zbytečně velká krabice vyžaduje více výplňového materiálu, a celkově PRODRAŽÍ samotný prodej.
Je logické, že větší krabice je DRAŽŠÍ než menší krabice, a navíc zkonzumuje zbytečně moc výplňového materiálu a toto všechno jsou kačky navíc, které se promítnou do prodejní ceny vašeho produktu.
Mimochodem zákazníci nemají rádi hromadu SMETÍ ve formě obalového materiálu. Čím menší hromádka, tím větší spokojenost zákazníka.
Zkuste se zamyslet nad tím, jakým způsobem balíte zboží a jestli není možné použít menší krabici. Zároveň je stále nutné si uvědomit, že je potřeba zachovat kvalitu balení. Nechceme, aby se zboží cestou poškodilo.
Jak odeslat balík?
Řešíte občas nebo pořád dokola potlučené a ztracené zásilky?
Nejčastěji za to mohou tyto příčiny:
1. LEPÍCÍ PÁSKY, KTERÉ SE SAMY ODLEPUJÍ
Investice do kvalitní lepící pásky je základ. Některé pásky nejsou dobré kvality, po čase se samy odlepí a ve většině případů během přepravy zboží.
Dejte si pozor také na papírové lepící pásky, ty nejsou vhodné pro všechny typy zásilek. Otestujte si ji předem před odesláním zásilky.
2. SVAZOVÁNÍ BALÍKU DOHROMADY
Balíky se mohou během cesty rozdělit, a protože je přepravní štítek jen na jedné krabici nebo obálce, doputuje k zákazníkovi jen ta část se štítkem, část bez štítku se ztratí a nikdo jí nenajde.
Když už to musí být, omotejte oba balíky pevně strečovou folií.
3. STARÉ PŘEPRAVNÍ ŠTÍTKY
Pokud používáte second hand obaly, nezapomeňte strhnout původní přepravní štítek.
PŘEŠKRTÁNÍ černou fixou NESTAČÍ. Scannery přepravců je můžou zachytit a poslat váš balíček na adresu starého štítku.
Použité obaly
Buďte cool a používejte second hand obaly aneb obaly z druhé ruky.
Použité krabice a výplňový materiál můžete získávat po domluvě se supermarkety, restauracemi, školami, školkami nebo si je můžete měnit mezi jinými e-shopy. Stačí být kreativní a nebát se. Dáte jim druhou šanci a ještě uvidíte, kolik UŠETŘÍTE.
Dejte si však pozor na jejich kvalitu, neberte pomačkané krabice, ty už ztratily ochranné schopnosti. Nezapomeňte dát vědět svým zákazníkům, že jedete na vlně udržitelnosti. Za prvé si u nich šplhnete a za druhé je použitý obal neurazí a nenapadne je, že na nich ušetříte.
Použité obaly NEJSOU VHODNÉ pro luxusní zboží, snížily by jeho luxus.
Více informací se můžete dočíst ve facebookové skupině PŘEPRAVNÍ ASISTENT.
EKO tipy
V závěru pro vás je připravená malá EKO INSPIRACE.
1. SECOND HAND OBALY
Nejlepší EKOforma balení. Pokud však chcete, aby vaše zabalené zboží bylo výstavní, není to v tomto případě možné.
2. NOVÉ KARTONOVÉ KRABICE A RECYKLOVANÝ PAPÍR
Vyrobeno z recyklovaného papíru, NENÍ to žádná EKOhrůza. Navíc jsou DÁLE RECYKLOVATELNÉ.
3. BUBLINKOVÁ FÓLIE
NEDÁ se recyklovat, stejně jako mikrotenové sáčky končí ve SPALOVNÁCH. Pokud nebalíte těžké produkty použijte výplňový recyklovaný papír. Kvalitní EKO náhradou může být také voštinový papír. Více informací naleznete ZDE.
4. KOMPOSTOVATELNÉ BIOPLASTY
Kompostovatelné bioplasty jsou plasty vyrobené z kukuřice, cukrové třtiny a pod. Pro balení se z toho dělají folie a fixační tělíska. Je to velká hitovka, ale také velký problém, protože nejsou firmy, které by tyto plasty zpracovávaly. Více informací se můžete dočíst ZDE.
Naďa Vostrčilová má letité zkušenosti v tuzemské i zahraniční přepravě, její know-how a mnohem více se dočtete na jejich webových stránkách.